استانبول اروپایی و آسیایی

استانبول آسیایی و اروپایی

10 نکته که باید در استانبولگردی بدونین

اگر تصمیم به استانبولگردی داشته باشین; باید اطلاعات اولیه رو در مورد این شهر جمع کنین. ابرشهر استانبول یکی از پر گردشگر ترین شهرهای دنیاست که حالا به لطف تکنولوژی و فضای مجازی میشه فقط با یک کلیک; به اقصی نقاطش سفر کرد.

اما برای اینکه در حین استانبولگردی; بتونین بهترین انتخاب رو انجام بدین، باید ابتدا با تفاوتهای سمت اروپایی با آسیایی این شهر آشنا بشید.

قسمت اروپایی، قسمت آسیایی

تاریخ

درست برخلاف اونچه که همه فکر میکنن; شهر اولیه استانبول توی قسمت آسیایی  و در دوران امپراتوری بیزانس ایجاد شده  اما در دوره روم و عثمانی گسترش پیدا کرد و به سمت مقابل تنگه بسفر رفته.

در واقع هسته اولیه شهر استانبول در عهد باستان و در سمت آسیایی شکل گرفته .

با وجود اینکه شهر ابتدایی در قسمت آسیایی بوده; اما بخش اروپایی تاریخی تر از بخش آسیاییه و جاذبه های گردشگری بیشتری داره.

به این دلیل که از دوران بیزانس و امپراتوری روم شرقی که از سمت اروپا تقویت میشده; ساخت و ساز بیشتری صورت گرفته و بناهای باقی مونده از دوران بیزانس و بعد هم امپراتوری عثمانیه; درواقع سمت اروپایی بعد از فتح به دست سلطان محمد فاتح به دست خاندان عثمانی افتاد.

برای برنامه ریزی در برای استانبولگردی خوبه بدونین که دقیقا به دلیل توریستی بودن; بیشتر هتل های استانبول بیشتر در بخش اروپایی هستند و تعداد مراکز خرید در این بخش بیشتره; در مجموع، برای یک گردشگر، منطقه اروپایی سرزنده تره و شبهای طولانی تری داره.

جمعیت

  • جمعیت در قسمت اروپایی بیشتره وبه همین دلیل خطوط اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی هم گسترده تر هستن; یه نکته جالب اینه که برای عبور ماشینها روی پل بسفر برای رفتن به بخش اروپایی لازم نیست پولی پرداخت بشه اما برای رفتن به بخش آسیایی باید پول داد.

بافت اجتماعی

  • از لحاظ بافت اجتماعی، قسمت آسیایی بیشتر ترک نشین هست; تمرکز خارجیها بیشتر روی قسمت اروپایی استانبوله; در واقع میشه گفت استانبولگردی بیشتر در سمت اروپایی جریان داره.

جغرافیا

  • برای کسانی که علاقه مند به استانبولگردی و آشنایی با جغرافیای استانبول هستن خوبه بگیم که; از لحاظ جغرافیایی، قسمت آسیایی تپه های معروف بیشتری داره و بطور کلی سرسبزتره; پارکهای طبیعی و جنگلهای بکر و مناطق زیست محیطی حفاظت شده بیشتر در سمت آسیایی هستن و شاید به همین دلیله که طولانی ترین خط مترو استانبول در بخش آسیایی قرار داره.

تحصیلات

  • دانشگاه مارمارا، تنها دانشگاه توی دنیاست که در بر روی دو قاره قرار داره و دفتر اصلی در بخش آسیایی و دانشکده در بخش اروپاییه; تعداد دانشگاه های بخش اروپایی از بخش آسیایی بیشتره و در نتیجه جمعیت جوان در سمت اروپایی بیشتره.

ورزش

  • مراکز ورزشی و استادیوم ها بیشتر در بخش اروپایی هستند; بخش آسیایی یک تیم فوتبال داره( فنرباهچه) و بخش اروپایی مقر دو تیم بزرگ فوتبال پایتخته ( بشیکتاش و گالاتاسرای); به همین دلیل بازیهای ملی ترکیه معمولا در استانبول انجام نمیشه چون واقعا راضی کردن طرفداران هر کدوم از این تیمها برای میزبانی تیم مقابل سخته.

جرم و جنایت، امنیت

  • مساحت قبرستانها در بخش آسیایی بیشتر از اروپاییه.در استانبول; هر منطقه شهرداری برای خودش یک و یا حتی گاهی دو قبرستان داره ; این تعداد در سمت آسیایی بیشتره; به دلیل اینکه بافت اجتماعی قسمت آسیایی استانبول یکدست تره و تنوع و تضاد فرهنگی هم کمتره،  نرخ جرم و جنایت در بخش آسیایی کمتر از بخش اروپاییه. به غیر از چند محله خاص، بطور کای استانبول شهر امنیه.

سرگرمی

  • مقر اصلی بسیاری از کانال های تلویزیونی و مطبوعاتی در بخش اروپاییه.دفاترفیلمسازی و منازل بازیگران و خواننده ها و افراد سرشناس توی محله های معروفی مثل بِبِک و اتیلره و به همین دلیل برای کسانی که استانبولگردی رو دوست دارن; سمت اروپایی محبوب تره اما شاید جالب باشه که بدونین، لوکیشن اصلی بیشتر سریالها توی بخش آسیاییه; تردد کمتر و آرامش بیشتر و دور از چشم خبرنگاران سمج ترک بودن از اصلی ترین دلایل انتخاب  قسمت آسیایی برای فیلمبرداریه.

آرامش

  • اگر قصد استانبولگردی و لذت بردن از سواحل زیبای استانبول رو دارید; باید بهتون بگیم که خط ساحلی در بخش آسیایی زیباتر و منظم تر از بخش اروپاییه ومساحت بیشتری برای دویدن، پیاده روی و دوچرخه سواری وجود داره.
  • میشه گفت در سمت آسیایی لذت بردن از یک گردش آرام و نشستن کنار بسفرو گاهی نوشیدن یک چای یا قهوه ترک و همچنین استفاده از امکانات ورزشی مثل دوچرخه سواری و پیست پیاده روی در سمت آسیایی محبوبتره; زندگی در این قسمت با روال آرامتری جریان داره و به دلیل اینکه توریست کمتری به این قسمت میره، زندگی واقعی مردم استانبول بیشتر دیده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *