استانبولگردی از نوع طبیعت گردی

استانبول گردی

در دو طرف تنگه بسفر، در شرق و غرب آن; جغرافیایی پر از مدرنیته و تاریخ و طبیعت وجود دارد که ما آنرا به نام استانبول می شناسیم .

استانبول فراتر از تعاریف کلاسیک یک شهر قرار دارد . شهری است که گردشگر به دنبال هرچه باشد; در آنجا راضی خواهد شد در واقع استانبولگردی خود یک فرهنگ گردشگری است .

اگر برای خرید و استانبولگردی آمده اید، بازارهای محلی و پاساژهای مدرن و شیک; یا به دنبال تاریخ و کشف اسرارآن صدها موزه و سایت از عهد باستان، اگر برای تفریح آمده اید; سواحل و مناطق گردشگری کم نظیر، اگر به دنبال غذاهای متنوع می گردید هزاران رستوران و اگر به دنبال آرامش در طبیعت هستید، دهها منطقه سبز و ییلاقی می توانند شما را ارضا کنند.

عجیب نیست که درحین استانبولگردی، جنگلها و آبشارهای طبیعی و پارکهای محافظت شده ببینید و حتی بتوانید چند روزی را در دل طبیعت سپری کنید.

بیش از 20 پارک طبیعی در خود شهر استانبول وجود دارد; مناطقی جذاب برای طبیعت دوستان که همگی آنها امکانات رفاهی مناسبی را ارائه می دهند; با هم نگاهی داشته باشیم به طبیعت منحصر به فرد استانبولگردی .

جنگل بلگراد

شروع استانبولگردی با این جنگل که در قسمت اروپایی استانبول و در شمال آن قرار دارد آغاز می کنیم.

جنگلی است بازمانده از دوران سلطان سلیمان معروف که اُسرای خود را از اروپای شرقی در این منطقه ساکن کرد; در آن زمان آبهای منطقه شهری استانبول از این جنگل تامین می شد و بنابراین کسانی از شهروندان صرب به حفاظت و مراقبت از چشمه های آب آن گمارده شدند.

به همین دلیل از همان زمان آب بندهای مختلفی بر روی دریاچه های کوچک آن ایجاد شده که برای عکاسی دلخواه هستند; این جنگل اکنون به یک سوم اندازه قبلی خود رسیده است( در حدود 5500 هکتار) و دارای قسمتهای مختلفی است.

9 پارک طبیعی و باغ زیبای گیاه شناسی آتاتورک با 2000 گونه گیاهی در این جنگل قرار دارند.

تنوع گونه های گیاهی و جانوری در این جنگل منحصر به فرد است; غالب درختان آن از نوع درخت بلوط بوده و جانورانی مثل روباه و سنجاب در آن به وفور یافت می شوند.

این پارک همچنین سایت برگزاری پیک نیک نیز دارد که برای خانواده ها بسیار مناسب است.

البته باید منقل همراه داشته باشید; ورودی جنگل بلگراد برای هر ماشین 15 لیر است و با اتوبوسهای باهچه کوی هم میتوان تا ورودی جنگل رفت.

توصیه میکنیم در استانبولگردی خود این جنگل را لحاظ کنید .

جنگل بلگراد

پولونز کوی

پولونِزکوی به معنی روستای لهستانی، روستایی زیبا در بِیکوز در قسمت آسیایی استانبول است.

این روستا به دست ساکنانی که از لهستان به این مکان آمده بودند تاسیس شد اما امروزه با توجه به حجم زیاد تقاضای توریستی; این دهکده دارای رستوران ها ، متل ها و پانسیون های بسیاری است.

وجود آبشار و برکه های پر از آب، انواع پرندگان، آب و هوای پاک و مردمان محلی بسیار مهمان نواز  از ویژگی های مهم این منطقه است که هر علاقه مند به استانبولگردی را به سمت خود می کشاند.

خوراک ها، غذاها و آداب و رسوم اهالی پولونز کوی شبیه به لهستان می باشد زیرا سالیان زیادی است که تبدیل به ییلاق خوش آب و هوا برای لهستانی های ساکن استانبول  و خود ترکها شده است.

برای گذراندن تعطیلات آخر هفته امکاناتی شامل ،محل پیک نیک ،اجاق برای کباب ، رستوران های با کیفیت  لوکس و آرام و محلهایی برای برگزاری عروسی و مهمانی های مختلف هم در نظر گرفته شده اند.

همچنین می توانید از فعالیت های فرهنگی مانند مجسمه های منبت کاری چوبی و نمایشگاه های شیشه لذت ببرید; کلیسای تاریخی و خانه های روستایی تاریخی در منطقه Polonezköy ارزش بازدید را دارند.

در پارک طبیعتPolonezköy  مسیرهای پیک نیک ، کمپینگ ، پیاده روی ، دویدن و دوچرخه سواری وجود دارد. اگر در استانبولگردی خود نیاز به طبیعت گردی دارید، پولونز کوی یک روز کامل برای شما برنامه خواهد داشت.

پولونزکوی

ییلدیزپارک

درست در وسط شهر استانبول، جایی که هتلها و اسکله بشیکتاش و ساحل ببک به یکدیگر متصل می شوند; جایی ست که باید در استانبولگردی خود به آن سر بزنید .

پارک جنگلی مشرف تنگه بسفر ودر کنار کاخ ییلدیزو با همین نام ;این پارک جنگلی ابتدا شکارگاه محبوب سلطان سلیمان و بعد تر،گردشگاه شاهزادگان و اشراف در زمان عبدالحمید دوم بوده و پر است از گیاهان و گلهای زیبا و پرندگان خوش صدا.

کاخ درون این جنگل در دوران سلطان سلیم سوم در اوایل قرن نوزده ساخته شده است.

درختان مگنولیا و سروهای بلند این پارک در بهار و تابستان به همراه گلهای رنگارنگ و پلهای چوبی بر روی جویبارهای آن; باعث استقبال عموم مردم از آن است .

این پارک دو پاویلیون بیرونی دارد که به نام شاله ومالتا هستند و گردشگرانی که برای استانبولگردی پارک ییلدیز را انتخاب کرده باشند می توانند از صبحانه و چایخانه این دو پاویلیون استفاده کنند; همچنین برای برپایی پیک نیک های خانوادگی نیز محل بسیار مناسبی است .

رفتن به ییلدیز پارک از تکسیم با اتوبوس 129T هم امکان پذیر است .

ییلدیز پارک

منطقه ساحلی شیله ( شهرستان آغوا)

در ادامه تور استانبول گردی طبیعی; اگر به دنبال صحنه هایی هستید که توی سریالها می بینید که قهرمان داستان جایی رو به دریا ایستاده و دریا زیر پایش به صخره های بزرگ می خورد; باید به ساحل شیله بروید .

این منطقه که جزو استان استانبول و در کنار دریای سیاه است; در شمال شرقی شهر بزرگ قرار دارد، جایی بکر و چشم نواز; پلاژهای ساحلی و ورزشهای دریایی آن در تابستان مشهور هستند.

در همین منطقه شهرستانی به نام آغوا در درون جنگلی بزرگ قرار دارد و پایگاه تابستانی استانبولی هاییست که می خواهند چند روزی را در نزدیکی شهر در آرامش سپری کنند .

رودخانه کوچکی از کنار جنگل می گذرد و هر دو طرف این رودخانه پر هستند از رستورانهایی که غذاهای محلی و دریایی به شما عرضه می کنند; در بهار می توانید روح نوازترین صحنه ها و دل انگیز ترین صداهای طبیعت را در این منطقه بشنوید .

ماهیگیری، پیک نیک، سافاری، دوچرخه سواری و جنگل نوردی از جمله فعالیتهای گردشگران این منطقه است ; همچنین در آغوا و خود شیله هتلهای بسیار خوبی پذیرای مسافران علاقه مند به طبیعت هستند.

برای رفتن به شیله میتوان از اتوبوسهای ترمینال داخل شهری اوسکودار استفاده کرد .

شیله

منطقه ساحلی کیلیوس

درست موازی منطقه شیله; در قسمت اروپایی استانبول و در ساحل دریای سیاه منطقه ای جذاب و هیجان انگیز به نام کیلیوس قرار دارد; برای تکمیل استانبولگردی طبیعی، حیف است سری به اینجا نزنید.

این منطقه بیشتر رضایت طرفداران شنا و دریا را جلب می کند و در نوع خود بسیار زیباست; پلاژهای شنی برای شنا و آفتاب و همچنین تفریحات تابستانی تا پاسی از شب دوستداران این نوع از استانبول گردی را راضی و خوشحال می کنند .

در این قسمت پارک طبیعی زیادی وجود ندارد اما می توان از ساحل بی نظیر و شنی – صخره ای آن لذت برد .

برای رفتن به کیلیوس بعد از پیاده شدن در متروی حاجی عثمان می توان با دلموش های کیلیوس به مرکز این منطقه رسید.

ساحل کیلیوس

پارک طبیعت چیلینگوز

یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده جنگلی در استانبول است که در قسمت اروپایی و در شمال منطقه چاتالجا و کنار دریا واقع شده است.

جنگل انبوه و درختان بلند و باشکوه در کنار آبگیرها و چشمه های زلال آب جذابیتی است که در استانبولگردی هرگز از یادتان نخواهد رفت; این جنگل برای کسانی که علاقه مند به جنگل نوردی هستند یکی از ایده آل ترین جذابیتهای استانبول است.

همجواری با دریای سیاه باعث شده تا تنوع گیاهان و جانوران در این محل بالا باشد و بارشهای دائمی هم باعث طراوت همیشگی آن است .

علاوه بر مکانهایی برای پیک نیک و استراحت; برای اسب سواری و دوچرخه سواری و پیاده روی نیز مکان بسیار مناسبی است; آبگیرهای کوچک موجود در این جنگل در زمانهای خاصی از سال مناسب برای ماهیگیری هستند.

خود جاده منتهی به چیلینگوز پارک ممکن است باعث شود شما محو مناظر بشوید و حتی به پارک نرسید; متاسفانه دسترسی به این مکان با وسایل نقلیه عمومی امکان پذیر نیست و ماشین شخصی لازم است.

یادتان باشد برای استانبولگردی حتما از قبل برنامه داشته باشید و با تجهیزات لازم به هر منطقه ای که مایل هستید بروید .

پارک طبیعی چیلینگز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *