راز بزرگ مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

یکی از لقبهای استانبول، شهر هزار مسجده .

چون مساجد زیبای زیادی در این شهر وجود داره وصدها مسجد تاریخی رو در دل خودش جا داده; دیدار از از این مساجد به خصوص مسجد سلطان احمد یکی از علاقه مندی های گردشگران و اشخاصی است که برای استانبول گردی به استانبول سفر می کنند.

این بناهای تاریخی و مذهبی نشان از علاقه و احترام به دین اسلامه که هنوز هم ادامه داره; زیباترین جزئیات معماری رو می شه در بناهای مساجد ترکیه دید، حتی اونهایی که جدید ساخته شده ن.

از زیباترین مساجد دنیای اسلام، مسجد سلطان احمده که به نام مسجد آبی هم شناخته میشه.

این مسجد که طبق دستور سلطان احمد 19 ساله و از روی حسادت او به ایاصوفیه در سال 1616 به پایان رسیده; شاهکاری از هنر معماری حتی در زمان حاضره; داستان از این قراره که سلطان احمد دلش نمیخواست که زیباترین بنای قسطنطنیه; ایاصوفیه باشه چون این کلیسای قدیمی که تبدیل به مسجد شده بود یکی از شاهکارهای معماری بیزانس و یاد آور شکوه امپراتوری روم شرقی  بود.

بنابراین به معمار محمد دستور ساخت مسجدی زیباتر رو میده

به او هم یاد آوری میکنه که مناره ها از طلا  و به زبان ترکی از آلتین باشن; اما معمارمحمد دچار اشتباه میشه و این لغت رو آلتی میشنوه که در زبان ترکی به معنای عدد شش هست.

بنابراین در حالیکه تا اون زمان فقط مسجدالحرام در مکه با 6 مناره ساخته شده بوده، ساخت این مسجد جدید در بین مسلمونها غوغایی به پا میکنه و سلطان رو متهم به این میکنن که میخواسته عظمت مسجدالحرام رو زیر سوال ببره.

سلطان احمد اما از جلال و جبروت این مسجد لذت برده بوده; بنابراین به جای خراب کردن یک مناره از مسجد خودش; دستور میده معمار محمد هفتمین مناره رو در مکه برای مسجدالحرام بسازه تا هیاهو بخوابه; البته روایتی هم هست که میگه سلطان احمد در خواب دیده که  باید مسجدش با مسجدالحرام برابری کنه و بنابراین دستور ساخت 6 مناره رو میده ولی این روایت خیلی تایید شده نیست.

اگر به ایاصوفیه و مسجد آبی دقت کنین، گنبدها کاملا شکل هم و به صورت پله پله و آبشاری هستن; دورتادور مسجد سلطان احمد هم پنجره های منظم برای پاشیدن نور به فضای داخلی مسجد ردیف شده ن.

این مسجد با کاشیکاریهای آبی رنگ زیبا و گنبدهای مرتفع واقعا جذابیتی کم نظیر داره و هنوز هم یکی از مشهورترین بناهای دنیاست.

حالا اگر در حین استانبول گردی گذارتون به استانبول و میدون سلطان احمد افتاد; راز 6 مناره بودن این مسجد رو میدونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *