راکی ، مشروب معروف ترکها

راکی
1/5 - (1 امتیاز)

راکی ; تا قبل از قرن 19 میلادی در امپراطوری عثمانی; میخونه‌ها توسط یونانی‌ها و آلبانیایی‌ها اداره می‌شده و به دلیل محدودیت‌های مذهبی; اونا فقط شراب و مزه سرو می‌کردن.

اما بر اثر جو لیبرالی که در دوران تنظیمات در اواخر قرن 19 به وجود اومد; میخونه‌ها رونق دوباره گرفتن و راکی به یکی از نوشیدنی‌های محبوب ترکها بدل شد به‌طوریکه مصرف راکی در بین مردم حتی از شراب هم بیشتر شده بود.

در اون دوران راکی رو از تقطیر تفالهٔ انگور به دست آمده از تخمیر شراب به دست می‌آوردن ; زمانی که تفاله کافی در دست نبود به اون مقداری الکل اضافه می‌کردن.

با سقوط حکومت عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه شرکت تِکل در سال ۱۹۴۴ اقدام به راه اندازی اولین کارخونه راکی‌سازی در ازمیر کرد.

با افزایش تولید چغندر قند تکل اقدام به عرق‌گیری از ملاس اون کرد و اسم این فراورده جدید رو Yeni Rakı (راکی جدید) گذاشت; ملاس افزوده شده باعث ایجاد طعمی جدید شد و به محبوب تر شدن راکی در بین مردم کمک کرد.

حالا برند تِکل محبوب ترین برند راکی در بین ترکهاست.

این نوشیدنی در اصل از گیاه انیسون به دست میاد که بسیار شبیه به رازیانه ست و دونه های خوش عطری داره.

به دلیل وجود یک ماده الکلی در این گیاه; وقتی با آب حل میشه رنگش تفاوت میکنه.

ینیراکی استاندارد با تفاله انگور یا همون کشمش درست میشه; اما توی استانهای جنوبی ترکیه با تفاله انجیر هم اون رو درست میکنن.

مدتیه که بعضی از کارخونه ها از انگور تازه هم استفاده میکنن که این محصول مزه شیرین تری داره; راکی به دلیل غلظت و درصد الکل بالا معمولا همراه با آب رقیق و نوشیده میشه و معمولاً نسبت مخلوط تقریباً ۳/۴ آب و ۱/۴ راکیه.

یه محصول خاص برای مشتریان خیلی خاص هم وجود داره که به اون “دیپ راکی سی” میگن و چیزی نیست جز راکیی که در عمق مخزن باقی میمونه و طعم و عطر کم نظیری داره.

برای انتخاب بهترین این نوشیدنی ; دو برندمحبوب دیگه هم Kulüp Rakısı و Altınbaş هستن. راکی علاوه بر ترکیه; بین مردم قبرس و یونان هم بسیار محبوبه.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.