رد پای یک معمار ایرانی ، در حرمسرای سلطان سلیمان

کاخ توپکاپی

شما به منزل خرم سلطان دعوت شدین

خرم سلطان که نورچشم سلطان سلیمان قانونی بود; در کاخ معروف توپکاپی زندگی میکرد.

امروز شما دعوت هستین به همراه استانبول گردی به یک مهمانی جمع و جور درکاخ توپکاپی.

منزل خاندان عثمانی بین سالهای 1459 تا 1465 در زمان سلطان محمد فاتح، بر روی بلندترین تپه ساخته شد تا بتونه مشرف به همه شهر باشه.

کاخ توپکاپی

این کاخ در واقع شروع نماد قدرت پادشاهان عثمانی بوده و هست; اون بالکن معروفی هم توی سریالها میبینین هنوز سرجاشه و یک موقعیت سوق الجیشی به سلاطین میداده که تمام تنگه بغاز رو زیر نظر داشته باشن.

کاخ توپکاپی

رد پای یک معمار ایرانی

حتما خوشتون میاد که بدونین در زمان سلطان سلیمان;  اوستای بنا یک ایرانی به نام استاد علاءالدین مامور وسعت بخشیدن ونوسازی حرم بوده.

درواقع منزل خرم سلطان رو یک ایرانی طراحی و ساخته; چندسال بعد هم معمار معروف عثمانی یعنی میمارسینان; به دستور سلیم، پسر بی چشم و روی خرم و سلیمان، با بازسازیهایی که در کاخ انجام داد، اون رو به شکل امروزی درآورد.

قسمت حرم و اشپزخانه خودش یه شهرک حساب میشه بطوریکه،در زمان بعضی از پادشاهان; جمعیت کاخ و حرمسرا و متعلقاتش حتی به  هزار نفر هم میرسیده.

درطول 400 سالی که توپکاپی منزل سلاطین و خانواده اونها بوده; هرپادشاه بنابر سلیقه خودش تغییراتی در این قصر داده و به همین دلیل حالا این قصر یکی از پر پیچ و خم ترین کاخهای دنیاست.

حیاط کاخ هم حالا تبدیل به یکی از زیباترین پارکهای استانبول به نام پارک گولحانه شده.

وقتی حین استانبول گردی وارد محوطه توپکاپی میشین، از زیبایی این کاخ حیرت میکنین;  به اضافه اینکه کلی اشعار زیبای فارسی هم بر در و دیوار این کاخ نوشته شده.

کاخ توپکاپی

از قرن نوزده میلادی، خاندان سلطنت به قصر دولماباهچه نقل مکان کردند و توپکاپی از سال 1924 به دستور اتاتورک تبدیل به موزه شد.

جدا از خود قصر و حرم که بسیار زیبا ساخته و طراحی شده، حالا بازدید از موزه توی توپکاپی هم خیلی جذابه.

علاوه بر اشیای جالب متعلق به پادشاهان عثمانی; مثل لباس سلطان سلیمان و انگشتر اهدایی پادشاه ایران و غیره وسایلی هم از دل تاریخ مذاهب اونجا وجود داره; عصای  موسی و خرقه حضرت محمد تنها دو نمونه ی اون هستند.
یادتون باشه که حمام خرم سلطان هم در کنار میدان سلطان احمد واقع شده اما مزار سلیمان و خرم درمسجد سلیمانیه استانبوله.

 

شما فقط سه شنبه ها نمیتونین مهمون منزل خرم سلطان باشین.

اما در بقیه روزهای هفته با پرداخت ورودی میتونین تشریف ببرین تو تا پارسال ورودی کاخ 70 لیر و ورودی حرم 30 لیر بوده; اگر علاقه مند به تاریخ و بازدید از زیباییهای گذشته باشین این کاخ یکی از بهترین لذتهای گردشگریه.

توپکاپی یکی از آثار ثبت شده  ترکیه در یونسکو ست.

آدرس منزل خرم سلطان هم هست: استانبول، پشت مسجد سلطان احمد…

وعده دیدار ما، به زودی در استانبول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *