شاعر وطن به دوش ، ناظم حکمت

ناظم حکمت

ناظم حکمت با نام اصلی ناظم حکمت ران; شاعر و نمایشنامه نویس ترقی خواه و متجدد لهستانی تبارِ ترک بود که در سال 1902  در شهر سالونیکی یعنی همون شهر محل تولد آتاترک به دنیا آمد.

سرودن اولین مجموعه و سفر به شوروی

ناظم حکمت در 14 سالگی شعر میگفت اما در 17 سالگی بود که اولین مجموعه شعرش رو سرود; بعد از سفری که دوسال بعد به شوروی داشت; تحت تاثیر فضای سیاسی و ایده ئولوژی اون دوران یعنی کمونیسم قرار گرفت و تا آخر عمر بهش اعتقاد داشت.

او ابتدا در مدرسه افسری درس میخوند اما به علت افکار تند کمونیستی از ارتش اخراج شد و به عنوان معلم در روستاهای آناتولی شروع به کار کرد.

این باعث شد که بیشتر با غم و درد مردم آشنا و معترض بشه; همین اعتراض به فقرو بی عدالتی، باعث خشم خوانین منطقه و فراری دادن او به روسیه شد.

بعد از ریاست جمهوری مصطفی کمال پاشا

دوباره به ترکیه برگشت اما دستگیر وبه 28 سال زندان محکوم شد; در همانجا شعر می نوشت و پنهانی به فرانسه میفرستاد تا جاییکه در پاریس کمیته نجات ناظم حکمت تشکیل شد.

اعتراض به محکومیت او در سطح جهانی خشم چهره‌های سرشناسی چون برتراند راسل; ژان پل سارتر; پابلو پیکاسوو پابلو نرودا رو برانگیخت  و اونها با فشار روی دولت وقت ترکیه خواستار آزادی حکمت شدند.

بلاخره بعد از 13 سال حبس; با عفو عمومی در سن 50 سالگی از زندان ازاد شد اما فهمید که این آزادی زیاد دوام نخواهد داشت; بنابراین دوباره به شوروی فرار کرد. از طرف دولت ترکیه; از او سلب تابعیت شد و تا آخر عمر در شوروی موند.

ناظم حکمت یک شاعر مردمی ترکیه ست که غم مردم در شعرهاش کاملا به چشم میاد. او بارها به دلیل حمایت از مردم دستگیر و به زندان افتاد; اما هرگز احساس لطیفش دستخوش تغییر نشد.

حکمت رو میشه یوشیج ترکیه دونست.

او بیشتر از 30 مجموعه شعر داره که در زنده بودنش اجازه انتشار در ترکیه رو نداشتند.

ابر دلباخته; خون سخن نمی گوید و تبعید چه حرفه دشواریست از جمله اشعار او هستند. این شاعر لطیف و مردمی ترکیه ; سرانجام در سن 61 سالگی بر اثر ایست قلبی مجموعه اشعارش رو با خودش به جهانی دیگر برد.

او در زمان تبعید چنین سروده :

زندگی یعنی امید ، عشق من

زیستن مشغله ای جدیست

درست مثل دوست داشتن تو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *