موسیقی، رقص و دیگر هیچ ( انواع رقص در ترکیه )

رقص در ترکیه

آتاترک که از مشتاقان رقص بوده; معتقد بود: موسیقی در زندگی ضروری نیست، زیرا زندگی خود موسیقی ست.

چند هنر لطیف و نجیب در انسان وجود دارد که مردم با آنها زندگی می کنند و رقص یکی از آنهاست; حتی، رقص مشهور آتاباری در منطقه آرتوین ترکیه به افتخار او چنین نامیده شد چون آتاترک یکی از بهترین رقصنده های این رقص بوده.

دیروز، یعنی 29 آوریل روز جهانی رقص بود.

از اونجاییکه ترکیه یکی از کشورهاییه که رقصهای محلی بسیار متنوع و جذاب داره به این بهانه نگاهی داریم به مشهورترین رقصهای این کشور.

  • Halay

این رقص مربوط به نواحی مرکزی و جنوب شرقی آناتولیه و ساز اصلی اون سورنا و طبله.این همون رقصیه که زن و مرد دوشادوش همدیگه و دستها به هم گره شده با نوای ساز حرکتی هماهنگ دارند.

انواع رقص در ترکیه

  • Horon

رقصی از دیار سرسبز شمالی ترکیه، یعنی سواحل شرقی دریای سیاهه. این رقص که با ساز کمانچه همراهی میشه، یکی از شادترین و سخت ترین رقصهای دسته جمعی ترکیه ست . حرکات پا و شونه در این رقص باید کاملا در خدمت آهنگ باشه.

رقص در ترکیه

  • Zeybek

رقص مردونه ایه که از منطقه اژه میاد.

در بسیاری از عروسیهای ترکیه میشه داماد رو در حالیکه با دوستانش زیبک می رقصه ببینید; رقصنده های مخصوص این رقص اِفِه نامیده میشن واین رقص حرکات مفهومی بسیار زیبایی داره .

رقص در ترکیه

  • Bar

در نواحی شرقی ترکیه و به خصوص ارزروم و ارزینجان رقصی دسته جمعی با ساز سورنا انجام میشه که بهش رقص بار میگن . این رقص تنها رقصیه که زنان و مردان کاملا متفاوت اون رو میرقصن.

رقص در ترکیه

  • Hora

رقص متعلق به شمالغربی ترکیه است.

رقصی با حرکات ریتمیک پا که بین کشورهای جنوبی بالکان و حتی اسراییل هم محبوبیت داره; هماهنگی بین رقصنده ها مثل بقیه رقصهای ترکیه از زیباییهای این رقصه.

رقص در ترکیه

  • Kaşık

در مناطقی مثل بورسا، بالیک اسیر، آنکاراو کناره های غربی دریای سیاه; رقصی با قاشقکهای چوبی در دست اجرا میشه که بهش رقص کاشیک میگن.

هماهنگی پا با ریتم قاشقکهای توی دست رقصندگان راز زیبایی این رقصه.

رقص در ترکیه

رقصهای دیگه ای هم مثل  Kolbasti، Karsilamas ، لزگی و سماع هم در ترکیه رقصیده میشن و طرفداران زیادی دارن.

مثل تمامی رقصهای فولکلور دنیا; پشت هر کدوم از این رقصها  حکایت و تمثیلی از زندگی وجود داره و مردم ترکیه برای زنده نگهداشتن این حکایات تلاش زیادی میکنن تا جاییکه حتی در مدارس کلاسهای آموزش رقصهای محلی برگزار میشه تا بچه ها هرچه بیشتر با فرهنگ کشورشون آشنا بشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *