نوروز در ترکیه

در این پست را چگونگی برگذاری نوروز در ترکیه و شهر های مختلف آن می پردازیم و ریز به ریز به آنها میپردازیم

قدیمی ترین عید و فستیوال دنیا عید نوروزه که در واقع رستاخیز زمین و طبیعته. در حالی که بعضی از فرهنگها این روز رو به عنوان روزی که خداوند جهان رو آفریده  جشن می گیرند ،بعضیها معتقدن روزیه که کشتی حضرت نوح به ساحل رسید  و برخی دیگر روزی که اولین انسان ایجاد شد. در بعضی از فرهنگها هم تصدیق می کنند روزیه که  طول روز و شب دقیقا برابره. در ادامه به چگونگی برگذاری نوروز در ترکیه و شهر های مختلف آن می پردازیم

به هرحال هرچی که هست ، این عید؛ علاوه بر ایران در کشورهای تاجیکستان ، افغانستان ، قرقیزستان، آذربایجان، ازبکستان و حتی قسمتهایی از کشورهای بالکان هم جشن گرفته میشه .

اما میخوایم ببینیم احوال نوروز در ترکیه چطوره ؟

بذارین اول بهتون بگیم که این جشن از قرن هشتم قبل از میلاد در قسمتهایی از ترکیه برقراره و هرسال روز 21 مارس یعنی همون اول فروردین خودمون برگزار میشه.

نوروز حدود دویست سال در زمان امپراتوری عثمانی وجود داشته و برطبق سنت های مختلفی انجام میگرفته. نوروز در ترکیه زمان عثمانی شربتهای موسوم به “نوروزیه” تهیه شده در کاخ عثمانی در ابتدای سال به مردم عرضه می شده . بعداً آب نبات های نوروزی با رنگ قرمزو پودر طلا و در دسترس مردم قرار می گرفته.

در مناطق روستایی و کوهپایه های مرسین در شرق ترکیه ، نوروز معروف به “طناب مارس” هست و به این صورته که ، مردم پارچه ای  روبه درختان وصل میکنن و به دیدار اقوام میرن. مهمان ورود خودش رو به میزبان با شلیک گلوله ای هوایی خبر میده و میزبان هم با شلیک با یک دست پاسخ میده که قدمتون سر چشم . در زمان دیدار اسلحه ها با هم تعویض میشه و برای هم آرزو میکنن که محصولات و زمین حاصلخیز داشته باشن. اگر هم به گلهء کسی بیش از 20 بره اضافه شده باشه ، یکی از اونها رو برای خیر مقدم به مهمانان قربانی میکنه.

در بعضی از روستاهای مالاتیا ، مردم  این روز رو به نام زمانیکه “زمستان به پایان رسیده”  به عنوان نوروز جشن می گیرند.

در کارس ، دختران و پسران جوان در خانه ای در اطراف كارس جمع میشن و یك كودك رو برای گرفتن آب می فرستند . کودک بدون صحبت و نگاه به عقب باید یک سطل آب بیاره . دخترا و پسرای جوون نخ و سوزنهای رنگیشون رو روی آب اون سطل پرت میکنن . اعتقاد بر اینه که صاحبان نخ و سوزنی که در نوروز به هم گره بخورن باهم ازدواج می کنند.

در کردستان ترکیه ، به خصوص در دیاربکر ، این تعطیلات به عنوان مهم ترین عید و تعطیلات سالیانه کردها در نظر گرفته میشه . در بعضی روستاها ، کوهنوردان مشعل به دست از کوه بالا میرن و شکست ضحاک رو جشن می گیرند . در این منطقه سالهاست که مراسم نوروز به دلیل ادغام با شعارهای سیاسی با تدابیر امنیتی برگزار میشه.

در منطقه تونجلی ، در روز نوروز ، مردان کلاههای خودشون رو پر از آب چشمه های اطراف میکنن و روی خاک زمین کشاورزی میپاشن. اعتقاد بر اینه که آرزوهای کسانی که چند قطره اب از این چشمه ها روی زمینهاشون میریزن برآورده میشه.

درادیرنه ، سرگرمیی به نام سلطان نوروز وجود داره که تشک های قدیمی سوزونده میشن و در ضمن برای هم ارزوی سال پربار میکنن و میگن: کک بیرون بره نوروز وارد بشه.

در ادامه نوروز در ترکیه ، درکیرک کالی، نوروز در 9 مارس جشن گرفته می شه و مردم با رفتن به حومه روستا و با غذاهایی مثل تخم مرغ های رنگ شده ، کیک و نون تفریح میکنن.

در گیرسون ، آب رودخانه های اطراف در ساعات اوایل صبح نوروز، روی حیوانات پاشیده میشه تا گله بزرگتری نسبت به پارسال به وجود بیاد.

روز 22 مارس در گازی آنتپ “سلطان ناوروز” نامیده می شه . طبق اعتقاد مردم این منطقه، سلطان Navruz دختر زیباییه که اون شب از غرب به شرق مهاجرت می کنه تا 21 و 22 مارس  روبه هم متصل کنه ، اعتقاد بر اینه که تمام آرزوهای کسانی که در موقع شب نوروز بیدار بمونن توسط سلطان ناروز برآورده میشه.

نوروزتون پیروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *